10 Ways the Dollar Store Could Actually Be Costing You More
Stock Up on Toilet Paper Elsewhere
Toilet paper is not one of the many best buys available at Dollar Tree. Although it might seem like a good deal at $1.25, the cost per roll is higher than at Walmart.
Soap Isn’t a Steal
Costco is the place to go if you want to stock up on soap. A 16-bar pack (3.75 ounces) costs $17.99 online. Just 30 cents an ounce, then.
Pain Relievers Are Pricier
At Dollar Tree, a bottle of 40 200 mg ibuprofen caplets costs 3.1 cents each caplet. On the other hand, Walmart's $1.98 bottle of 100 tablets costs just 2 cents each caplet.
You Won’t Save on Cereal
The business sells 3.5-ounce packages of Honey Nut Cheerios and Cinnamon Toast Crunch for $1.25, or almost 36 cents per ounce.
Treats Aren’t So Sweet
The largest version costs $1.74 at Walmart, or 10.9 cents each. The Dollar Tree find has an ounce price of 12.5 cents.
Canned Vegetable Prices Can’t Compete
You're overspending if you pay $1.25 for a can of vegetables at Dollar Tree. Del Monte green beans and Green Giant corn are both available at Dollar Tree.
You Won’t Save on Rice and Pasta
A 14-ounce box of Minute White Rice is available there for $2.85; at Target, it costs $2.59. The price of Pasta Roni Angel Hair Pasta with Herbs at Walmart is $1.22.
Juice Prices Will Squeeze You
While it would be easy to keep the 25-ounce bottle of Ocean Spray cranberry juice in the fridge at work, it is not economical for meals at home.
Brand-Name Laundry Detergent Isn’t a Bargain
Although buying name-brand laundry detergent at Dollar Tree for just $1.25 looks like a great deal, if you do a lot of laundry, it isn't a good purchase.
We Need More Trash Bags
Its odor-control kitchen garbage bags contain FlexGuard, which reduces the likelihood that they will rip, and are available in 100-count boxes for $14.99.